Odtłuszczacz i primer - co to takiego i do czego słuzy

Na zdjęciu Blink z ozdobami.


Dawno się przymierzałam do napisania tego postu. Brakowało albo czasu, albo zdjęć, itd. itd - same wymówki :)) teraz wszystko pod kontrolą, więc w drogę.
W przedłużaniu rzęs ważną rolę grają nie tylko rzęsy i klej, lecz jeszcze kilka pomocnych kosmetyków. Wiele stylistek/stylistów ma problem z wyborem odpowiedniego odtłuszczacza i primera. Często nawet nie odróżniają tych dwóch preparatów, gdyż sugerują się opisami w sklepach. W sklepach zaś obok nazwy "primer" nierzadko w nawiasie widzimy słowo "odtłuszczacz". Natomiast są to dwa różne środki, dlatego uważam, że tych pojęć nie powinno się używać zamiennie. Postaram się wszystko wytłumaczyć i wskazać różnice między tymi preparatami.
Osoby, które mnie bliżej znają, wiedzą, że szkoliłam się w różnych firmach. Nie mam dwóch szkoleń w tej samej firmie, gdyż lubię próbować nowe produkty, poznawać nowe osoby i ich style przedłużania rzęs. Temat odtłuszczania był poruszany przez instruktorki na każdym szkoleniu, lecz brakowało mi wytłumaczenia co do czego służy. W większości firm do odtłuszczania zaprezentowano mi tylko primer. A w metodzie Blink&Go do odtłuszczania służyły wyłącznie płatki proteinowe do demakijażu.

Odtłuszczacz  ma za zadanie oczyścić i odtłuścić rzęsy.
Zrobiłam zdjęcia produktów. Chciałabym zwrócić waszą uwagę na skład. Na pierwszym miejscu znajduje się woda, na drugim  - alkohol. Bez powodzenia długo szukałam, czym są pozostałe składniki. Może ktoś z was będzie wiedział i mi podpowie? Odtłuszczacz bardzo szybko paruje, oczyszcza rzęsy z substancji oleistych, zapewniając lepsze przyleganie rzęsy sztucznej do naturalnej.

Jeden z moich ulubionych odtłuszczaczy kupiłam na ebay'u. Preparat ten bardzo szybko wysycha na rzęsach, ma lekko wyczuwalny zapach spirytusu.
 

Kolejny bardzo dobry odtłuszczacz kupiłam w sklepie Noble Lashes. Niestety, tu widzimy przykład, że preparat nazywa się nieprawidłowo. Mam nadzieję, że wkrótce to się zmieni :) Jest to bardzo dobry preparat, szybko wysycha na rzęsach, ma lekko wyczuwalny przyjemny zapach. Wersja "spray" nie należy do ekonomicznych. Dużo preparatu się rozpryskuje obok aplikatorów, co sprawia, że odtłuszczacz kończy się szybciej. A szkoda, bo jest naprawdę dobry. Na zdjęciu ze składem można zobaczyć, że jest to typowy odtłuszczacz.Primer ma za zadanie zwiększyć przyczepność rzęs i trwałość aplikacji. Zrobiłam zdjęcia składu każdego preparatu. Jeżeli przeanalizujemy skład, to na pierwszym miejscu zawsze znajduje się woda, na drugim - PVP (poliwinylopirolidon mam nadzieję, że się nie pomyliłam). Ta substancja jest niezwykle ważna, gdyż ma funkcję wiążącą. PVP przywiązuje się do polarnych molekuł niezwykle dobrze z powodu własnej polarności. Gdy przyklejamy sztuczną rzęsę strukturalne cząsteczki materiałowe gwałtownie polimeryzują, powodując trwałe i bardzo mocne powiązanie w kilka sekund.
Primer nie oczyszcza rzęs z substancji tłustych, pokrywa rzęsy cienką warstwą polimerów. Uważam, że ma bardzo duży wpływ na trwałość wiązania klejowego - jeżeli nie zastosujemy primera, rzęsy szybciej się odkleją. Primer schnie dużo dłużej, niż odtłuszczacz.

Jeden z moich ulubionych prajmerów kupiłam w Silog'u na pokazie Secret Lashes. Pamiętacie pewnie to zdjęcie. Skład primera znajduje się nie na buteleczce, lecz na kartonikowym opakowaniu.


Kolejny primer jest z Looksus Lashes. Jego dodatkowym atutem jest jabłkowy zapach. Na tym zdjęciu widać napisaną niebieskim markerem datę otwarcia :) Już kiedyś pisałam, że staram się zostawić taką metkę na każdym produkcie płynnym w dniu otwarcia.


Następny primer jest z Noble Lashes. Ten jest klasyczny, nie ma owocowego zapachu, ale jest również skuteczny.


Poniższy primer ma najdłuższy skład, co jest dla mnie totalną abrakadabrą. Primer kupiłam na ebay'u. Jest to klasyczny i skuteczny primer, bez wyraźnego zapachu.


I ostatni na dziś primer z Xtremelashes nie posiada żadnego składu na opakowaniu. Nie pamiętam, czy posiadał skład na pudełku kartonowym. Niestety, wtedy jeszcze nie planowałam pisanie tego postu, więc wyrzuciłam.


 Jeżeli coś przekręciłam, proszę o wskazanie błędu w komentarzu :) będę bardzo wdzięczna :)