wtorek, 25 września 2012

Kto wymyślił sztuczne rzęsy?


Postanowiłam opisać, jak wyglądał proces ewolucyjny sztucznych rzęs. To zagadnienie interesuję mnie już od dłuższego czasu. Jeżeli was zaciekawi, zapraszam do czytania. Postaram się nie rozpisywać :)
Jestem pewna, że sztuczne rzęsy wymyśliły przedstawicielki płci pięknej. Oczy kobiety są jednym z elementów, na co mężczyźni zwracają szczególną uwagę. Dlatego niezależnie od epoki, kultury, tradycji i miejsca zamieszkania kobiety zawsze starały się upiększyć spojrzenie, podkreślić wyrazistość oczu. Często w tym celu używały różnych domowych sposobów - ziół, minerałów, olejków roślinnych itd. Jakiś czas później rzadkie i jasne rzęsy zaczęto malować tuszem do rzęs. Wkrótce potem pojawiły się rzęsy na pasku. A od kilku lat mamy dostępną usługę przedłużania rzęs metodą 1:1.
Pierwsze zarejestrowane próby przedłużania rzęs wynikają ze specyficznych potrzeb teatru oraz kina. Wiele osób tworzyło charakteryzacje z podkreśleniem oczu poprzez doklejanie do rzęs różnych materiałów. Jednak uważa się, że twórcą sztucznych rzęs był najbardziej znany wizażysta XX wieku - Max Factor. (A tak na marginesie, jego prawdziwe imię było Maksymilian Faktorowicz  i urodził się ten geniusz wizażu w Polsce - w Zduńskiej Woli).
W roku 1927 Max Factor stworzył sztuczne rzęsy dla gwiazdy niemego kina Phyllis Haver.


Phyllis Haver jako pierwsza grała rolę Roxie Hart w musicalu Chicago. Sztuczne rzęsy podkreśliły jej naturalne piękno i dodały spojrzeniu głębi i wyrazistości. Film był niemy, więc aktorka energicznie trzepotała rzęsami, które natychmiast przypadły do gustu publiczności i wizażystom Hollywood.


Na początku swojego istnienia sztuczne rzęsy wyglądały naprawdę nienaturalnie. Wykonywano je z frędzli, umieszczonych na nitce. Efekt był nietrwały i bardzo kosztowny, lecz idealnie nadawał do charakteryzacji filmowych. Przeciętna kobieta zaś musiała poczekać, aż powstały rzęsy na pasku (początek lat 50-ch XX wieku). Natychmiast zyskały one popularność i stały się atrybutem codziennego makijażu. Nadal były uwielbiane przez gwiazdy kina, na przykład Marylin Monroe.

Rzęsy na pasku ciągle ewoluują. W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór kształtów, kolorów, długości:Rzęsy na pasku wykonywane są z różnych materiałów: poliestru, piórek, prawdziwego włosia itp.
Nowością są rzęsy z papieru:


Warto wspomnieć o rzęsach w kępkach. Są one łatwe w użyciu i każda kobieta może zaaplikować je sama w domu. Wystarczy dodać parę sztuk w kąciku zewnętrznym, by uzyskać czarujące spojrzenie.

A kiedy powstała metoda 1:1?
Uważa się, że pierwszy taką aplikację wykonał w 2003 roku wyjątkowo utalentowany wizażysta Shu Uemura. Do aplikacji użył włosia norek syberyjskich. A pierwszą kobietą, która miała zaszczyt nosić takie rzęsy, była Madonna. Usługa ta była bardzo kosztowna, pracochłonna, dostępna wyłącznie elicie Hollywood. Lecz jej wspaniałe efekty szybko zyskały grono miłośniczek. Rzęsy przedłużone metodą 1:1 (kiedy do jednej rzęsy naturalnej przykleja się jedną rzęsę sztuczną) wyglądały bardzo naturalnie, niesamowity efekt utrzymywał się zdecydowanie dłużej, niż zapewniały wszystkie dotychczasowe metody.

Uważam, że Shu Uemura był także najlepszym projektantem fantazyjnych rzęs na pasku.


W 2004-2005 roku w Azji zaczęto produkować pojedyncze sztuczne rzęsy z poliestru. Takie rzęsy miały idealny kształt, jak najbardziej zbliżony do ludzkiej rzęsy - były grubsze u podstawy i zwężały się ku końcowi, miały też kilka stopni podkręcenia, grubości, długości. Na jakiś czas wyparły z rynku rzęsy z 100% norek, przekonując wszystkich, iż rzęsy syntetyczne mają mniejszy procent uczuleń, niż produkt naturalny, jakim są rzęsy z norek.

Teraz usługa przedłużania rzęs jest dostępna prawie każdej kobiecie. Niestety, nie można tego zabiegu wykonać samemu w domu. Lecz efekt jest wart, by udać się do specjalisty.

Obecnie wszystkie trendy w przedłużaniu rzęs pochodzą z Azji. To właśnie tam przedłużanie rzęs jest najbardziej popularne. Wynika to z faktu, że przeciętna Japonka czy Chinka mają rzęsy 5-7mm długości. Przeciętna Europejka zaś ma rzęsy prawie 2 razy dłuższe - 10-12mm.
Na zdjęciu rzęsy z diodami LED:

Podsumowując, sztuczne rzęsy wymyśliły kobiety :) to nam był potrzebny ten wynalazek. Zapewne w czasach starożytnych kobiety próbowały dokleić do rzęs naturalne włosy lub sierść. Niestety, do naszych czasów nie przetrwały żadne na to dowody. Było wiele osób, które do Max Factora próbowali stworzyć sztuczne rzęsy. Lecz to właśnie Max Factor był pierwszym, który wykonał je rewelacyjnie, zachwycając tłumy kobiet (a kobiety zachwycały tłumy mężczyzn). Shu Uemura był pierwszym stylistą rzęs metodą 1:1.

10 komentarzy:

 1. świetna notka, wiele się można dowiedzieć, buziaki
  Patrycja_921118

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 3. to mnie niezwykle cieszy, długo zbierałam informacje i zaangażowałam się w całą historię przedłużania rzęs :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna historia :) Dziekuję za oświecenie :D

  OdpowiedzUsuń
 5. więc warto było o tym napisać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę pani Alicjo ,że jednak nie "doszperała" się Pani ciekawej informacji. W 1916 roku amerykański reżyser D W. Griffith podczas kręcenia niemego filmu"Nietolerancja" miał wizję ,by aktorka miała tak długie rzęsy ,by dotykały jej policzków(rzecz jasna jemu chodziło o rzęsy na dolnej powiece :).Wykonanie takiego przedłużenia zlecił lokalnemu producentowi peruk.I tak powstały rzęsy z ludzkich włosów umocowane na siateczce z gazy.
  Te rzęsy nie przyniosły sławy ani reżyserowi ani wykonawcy ,bo ich nie opatentowali.Zresztą film nie odniósł sukcesu.Niemniej można uznać ,że to był początek przedłużania rzęs tak ogólnie :)
  Pozdrawiam .Marzena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :))) doszperałam, kiedy pisałam posta, to uzbierałam ogrom informacji, nawet oglądałam te filmy, w których były prezentowane pierwsze rzęsy :) teraz widzę, że moje teksty są cytowane w wielu firmach rzęsowych, na blogach o rzęsach itd. Co do rzęs, to dla mnie prekursorem jest zdecydowanie Max Factor, bo to właśnie jego rzęsy sprawiły, że kobiety chciały je nosić. Dopiero jego rzęsy posłużyły napędem do industrii rzęs. Wszystko, co było przed nim i nie odniosło sukcesu moim zdaniem nie zasłużyło na tytuł promotora, bo to właśnie Max Factor został ojcem lash industrii.

   Usuń
 7. Ja raczej w kontekście "kto pierwszy raz"" a nie kto prekursorem :)
  tak samo w odniesieniu do sztucznych paznokci-ja uważam Dr. Fred Slack Jr. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. aaa, ale po "pierwszy raz" musimy się cofnąć kilka tysięcy lat wstecz :D

   Usuń
 8. hehe no ale ja aż tak stara nie jestem :)

  OdpowiedzUsuń